5 Mayıs 2009 Salı

Mum Yazıları
Karanlıklarıma alev gibi saldım gözlerini. Küçük bir sevdanın ucundan, büyük bir elem dökülür satırlarıma. Gecenin omzuna dayadım yıldızların rengini. Su kokusunu bekledim İbrahimi ateşlerin içinde. Samanyolu’nun burçlarına mührünü bastım gül yüzünün bengisu pınarlarından dökülen bir elemin içinde. Sevdanın ülkesine sözler dizdim çizgilerimde sen varken. Sen yokken şimdi bir mumun alevine salıyorum gözlerini. Elemlerimin gözünü bağlayıp beyaz bir mendille, kıble sabalarında akıtıyorum sevdamın rengini.

Aharlanmış, yanmış, yakılmış ve üzerine kara lekeler saçılmış bir yaşamın en temiz sayfasını arıyorum seni yazabilmek için; ama yetmiyor arayışlar. Hiçbir zamana ve hiçbir mekâna yol bulamıyor senden geride kalanlar. Dededen kalma bir köstekli saat gibi kuruyorum seni her gecenin aydınlığına. Mürekkebi tükenmeye yüz tutmuş bir kaleme kendi canımdan eklediğim rengimi sarıyorum buhurların arasına. Kokun bir tütsü müdür sevgilim? Başım dönüyor ve dönüyor mumun alevi. Tutmayacak mısın elerimden? Yetişmeyecek mi gözlerin sabahıma? Bir gece daha ölüme mi kapanacak hülyalarda seni bekleyen gözler? Bir gece daha, bir gece daha derken ne zamana kadar sürecek acıyan; ama kapanmayan yaralar? Hani resimde “Ihlamurlar çiçek açtığı zaman” diyor ya sevgili! Ben bilmiyorum ıhlamurların çiçek zamanını. Ezbere konuşuyorum durmadan zamansızlığımın içinde, senin yokluğunda avare. Yüzünde çiçekler ne zaman açacak sevdiğim? Bilmiyorum tıpkı ıhlamurlar gibi…

Karanlıklarıma alev gibi saldım gözlerini ve bir mumun titrek sevdasına bıraktım nefes alıp verişlerimi. Yüzünde çiçekler açsın artık sevdiğim. Açsın ki mumlar ölmeden ve nefeslerim tükenmeden yetiş bana. Yüzünde çiçekler açsın ki öğret bana ıhlamurların mevsimini.

5 yorum:

Adsız dedi ki...

Olmuş ya da olacak ne varsa, sunulmuş ya da sunulacak ne varsa, sevmiş ya da sevecek kim varsa, susmuş ya da susacak kim varsa... Daha ne varsa ve ne kadar varsa... söylecek söz varsa daha doğrusu olsa söylerdim; ama bulamıyorum sözleri. doğru yere koyamıyorum sözcükleri. İla nihaye devam etsin gönlünün güzelliği...

Adsız dedi ki...

Uzun zamandır yoktunuz. Sizin değişinizle "Öyle bir gelişle geldiniz ki..." damağımda kocaman bit tat ve gözlerimde bir dolu yaş yeşerterek geldiniz. Hoş geldiniz hocam. İyi ki geldiniz.
Yasemin Güzelyalı

Esmalâle dedi ki...

"Mürekkebi tükenmeye yüz tutmuş bir kaleme kendi canımdan eklediğim rengimi sarıyorum buhurların arasına.."maşâallah..
takipteyiz inşâallah bundan sonra..

Aşk ile hû!

Adsız dedi ki...

Muhteşem tek kelimeyle. İçinizde yaşattığınız o güzel güzelliğe selam olsun...

Süleyman

Adsız dedi ki...

Hasretin dayanılmazlığına sessiz bir ağıt gibi...

AŞK'A ŞİİR AŞK'A SEMA